Skip to main content

Annetus ALTA-le

2013. aastal kanti ALTA-le 2195 EUR-i, millest 850 EUR-i oli mõeldud amuuri tiigri salaküttimise vastu võitlemise toetamiseks ja 1345 EUR-i amuuri leopardi liigikaitseks.

ALTA tegevuse kohta saab lähemalt lugeda ja uudiseid jälgida siin.

Loe edasi

Tallinna Loomaaias sündis jääkarupoeg

Mõmm.logodegaLooduses poegivad jääkarud oma lumise talikoopa sügavas üksinduses. Seetõttu püütakse neile tehistingimusteski poegimise ajaks võimalikult suurt vaikust ja rahu pakkuda. Üksnes infrapunakaamera pildi varal saavad asjasse puutuvad loomaaia inimesed nende kottpimedasse pesakasti pilku heita.

Sel kombel saimegi teada, et 24. novembri hilisõhtuses vaikuses kell 22:18 sai meie noorem emane jääkaru Friida õnnelikult maha oma esimese ellu jäänud pojaga. Teine, või õigemini esimene sünnijärjekorras võetuna, poeg tuli ilmale tunnikese jagu varem kahjuks surnuna nagu mullu ainsana sündinud poegki. Toona olime sellegipoolest rõõmsad, sest kõigile sai selgeks, et isakaru Nord on sigimisvõimeline.

Karupojad on sündides pimedad, kurdid, imeväikesed (300-500 g)  ja äärmiselt abitud. Emakaru hoiab neid seetõttu kiivalt oma soojas kaenlas ja reageerib iga pisimagi kõrvalise krõbina peale. Oleme nüüd juba pea kuu aega hinge kinni pidades pöialt hoidnud, et vähemalt ellujäänud juntsuga sujuks ka edaspidi kõik nagu vaja.

Jääkarupoja sünd teeb rõõmu kindlasti kõigile neile heldeile inimestele, kes on loomaaia jääkarudele uue loomväärse kodu rajamist viimase aasta jooksul rahaliselt toetanud. Kahe hakkaja noore daami Veronika Padari ja Olivia Elise Luggenbergi eestvedamisel mullu oktoobris algatatud telefoniannetused ja kaheksasse Tallinna rahvarohkesse paika paigutatud korjanduskastid on nüüdseks ühtekokku selle ettevõtmise toetuseks kokku toonud tervelt 57 709,33 eurot. Annetajate ja mobiilioperaatorite kõrval väärivad erilist tänu veel ka Coca Cola Plaza, Solaris kino ja keskus, Tallinna lennujaam, Kristiine keskus, Ülemiste keskus, teletorn, Tallinna bussijaam ja Stocmanni kaubamaja, kes on lubanud MTÜ-l Tallinna Loomaaia Sõprade Selts need korjanduskastid oma ruumidesse üles panna.

Omalt poolt andis ka riik meile 15 000 eurot investeeringutoetust ning vastava riigihanke järel on AS Innopolis Insenerid juba projekteerimisega algust teinud. Eelprojekt valmib järgmise kevade jooksul. Loodetavasti on sellest abi Euroopa Liidu järgmise toetusvooru tarvis, et meie jääkarude uus kodu ka paberilt tegelikkusesse jõuaks.

 Hoidkem kõik pöialt!

 Mati Kaal

Loe edasi

Loomaaialoomade jõulupidu

28. detsemberil toimus loomaaialoomade jõulupidu, mille käigus aitasid jõuluvanad laiali jagada ettevalmistatud ja loomadele toodud jõulukingitusi. Kingitused said ka loomaaia töötajad. Loomaaia naistöölised said kingiks TLSS-i liikmete poolt valmistatud rinnaehte ning mehed nimelised piparkoogid. Jõuluvanadeks olid MTÜ Eestimaa Jõuluvanade Ühendus liikmed.

Üritusest meedias:

Jõuluvanad jagasid loomaaia asukatele kingitusi (Postimees)
Jõuluvanad külastasid Tallinna loomaaeda (Seitsmesed Uudised)

Loe edasi

Jõuluvanad loomaaias!

Loomaaialoomade joulupiduArmas seltsi liige!

Laupäeval, 28. detsembril kell 12 saabuvad jõuluvanad põhjavärava kaudu loomaaeda, et oma lemmikuid meelepärase toidupoolise või mänguasjaga rõõmustada. Kuna päris jõulupühad on möödas ja aega rohkem, siis jõuluvanade ühendus, kes ühtlasi ka grööni muskusveise vaderiks on, saadab loomaaeda pidu korraldama oma parimad.

Loomaaia jõulupidu erineb kodustest pühadest ja on igal juhul seotud ka eesmärgiga targemaks saada – märgata, mõelda ja jälgida. Näiteks saavad külastaja silma all oma meelistoidu kätte metssead, kaamelid, kodukitsed, jaapani makaagid, pesukarud, tiiger, muskusveised jt. Mitmetele siseruumides elavatele loomadele antakse kingipakid juba hommikusöögi ajal, nii et uudistamist jätkub terve päeva jooksul.

Kuna jõuluvanad on endiselt hoos ja ilmataadiga pühade ajal kokkulepete sõlmimine keeruline, rääkimata loomadest-kingisaajatest, kes jõuluvanade toidujagamise kella-graafikust midagi ei taipa, on laupäevane jalutuskäik läbi loomaaia kohapeal sündiv näitemäng, millel päris kindlat ajakava polegi.

Kui kellelgi oma lemmiklooma jaoks midagi maitsvat kõrvale pandud – pähkleid, tammetõrusid, mett, kuivatatud puuvilju vms, võib selle vaikselt jõuluvana kingikotti poetada, kust see talitajate kaudu lemmikuni jõuab.

Loe edasi

Talvised töötoad

30. novembril kogunesid elevandimajja 21 tublit TLSS-i nobenäppu, lisaks veel loomaaia loodusringide lapsed. Üheskoos valmistati paberist jõulukaunistusi. Töö oli üsnagi ajamahukas, mõne kaunistuse valmistamiseks kulus lausa tund. Kaunistused riputati elevandimajja, väikesesse troopikamajja ja loomaaia haldushoonesse.
7. detsembril kogunesid elevandimajja taaskord 24 Seltsi liiget, kes soovisid ise midagi uut õppida, kuid ka aidata täita jõuluvanade kingikotti. Ja mitte ainult – ka loomaaia loodusringide lapsed ühinesid taaskord meiega. Valmistasime rinnaehteid, mis rändasid jõuluvana kingikotti. Õpetajateks olid Muraste külaseltsi käsitöölised.
15. detsembril toimunud viimane talvine töötuba tõi taaskord kokku Seltsi usinnäpud. Seekord valmistati pajuvitstest punutud palle. Õpetajateks kaks Eesti Nooraednike Liidu liiget. Pallid osutusid loomaaias niivõrd populaarseteks, et toimus veel kaks jätkukoolitust.

Loe edasi