Kunstirestoran Art Priori korraldab jääkarude toetamiseks õhtusöögi

29. oktoober 2015 - 00:39

Õhtusöögil tahetakse Eestimaa inimestele tutvustada võimalusi uue polaariumi rajamise toetamiseks, panna neid kaasa mõtlema, eelkõige aga tahetakse ühiskonda loomaaia jääkarude probleemist laiemalt teavitada.

Juba pikemat aega on murepunktiks olnud teadmine, et Tallinna Loomaaia jääkarudel on oma ruumides kitsas ja et need inimesed, kes põhjameredele ei pääse, saaksid ka edaspidi neid ilusaid loomi näha, on valgekarvalistele hiidmõmmikutele uut kodu vaja. Seepärast korraldavad jääkarude abistamise initsiaatorid koos kunstirestoraniga Art Priori 18. novembril õhtusöögi jääkarude toetuseks, et probleemi tõsidust taas päevavalgele tuua.

Üritus on tutvustava iseloomuga

Projekti eestvedaja Veronika Padar ütleb, et õhtusöögil tahetakse Eestimaa inimestele tutvustada võimalusi uue polaariumi rajamise toetamiseks, panna neid kaasa mõtlema, eelkõige aga tahetakse ühiskonda loomaaia jääkarude probleemist laiemalt teavitada. Tuntud skulptor Tauno Kangro valmistab ürituseks jaoks ka jääkaruskulptuuri, mis müüakse maha enampakkumisel, raha läheb mõistagi polaariumi rajamise tarvis. Õhtul esineb ja tundud meteoroloog, polaaruurija ja teadusfotograaf Timo Palo. “Ootame kokkutulnutelt projekti edukaks realiseerimiseks häid ideid ja nõuandeid,” lisab Veronika Padar.

Projekt “Jääkaru uus kodu” sai alguse septembris 2012. aastal eraisikute initsiatiivil ning läbi viidi mitmeid üritusi, meediakajastusi ja kampaaniaid. Annetusrahadega õnnestus koostada eelprojekt, kus abiks olid Innopolise arhitektid. Tänaseks päevaks on projekti algatajatel valminud polaariumist ka makett, mida tutvustati ka sellel suvel Kaubandustööstuskoja üritusel. Korduvalt on pöördutud abi saamiseks ka Euroopa Liidu fondide poole, kuid paraku ei ole leitud seda õiget meedet, mis vastaks antud projekti kriteeriumitele.

“Tänaseks oleme heade inimeste abiga kokku korjanud üle 100 000 euro, aga jääkarude polaariumi ehituseks läheb vaja hinnanguliselt 4 miljonit eurot,” räägib Veronika Padar. “Tallinna Loomaaias on käinud erinevad loomakaitse organisatsioonid, kes on andnud oma arvamuse, et kui midagi ei muutu, viiakse meie karud siit lihtsalt minema. Riia Loomaaiast viidigi nii minema elevant, kaelkirjak.” Hetkel on Tallinna loomaaias isakaru Nord, emane Friida ja imearmas pojake Nora.

Eesmärk on leida toetajaid

Projekti toetavad jätkuvalt mitmed firmad ja asutused, kus on üleval annetuskastid, mis said üles pandud Kristiine keskusesse, Solarise ja Plaza kinodesse, Stockmani, Tallinna lennujaama, Ülemiste keskusesse, bussijaama, Meritoni hotelli, Tallinna teletorni. Toetusliinid on avanud Tele2, Elisa ja Elion. Annetada saab ka Tallinna Loomaaia Sõprade Seltsi kaudu nende Facebooki kodulehel olevale kontonumbrile. Projekt pole kahjuks veel leidnud suurtoetajaid.

Projekti algatajad loodavad polaariumi rajamisega reaalset algust teha lähiaastatel põhimõttel “Mida varem, seda parem!” Praeguseks on välja saadetud signaal, et asjaga tegeldakse tõsiselt. Uus polaarium peaks tulema Tallinna loomaaia põhjapoolseimasse ossa, alale, mis jääb Rocca al Mare poolsest väravast sisenedes paremale, praegusele miilude ehk Davidi hirvede alale, kes siis leiavad endile uue paiga.

Polaarium tuleks senisest tuntavalt suurem ning kuigi prioriteediks saavad jääkarud, leiavad sealses arktilisest keskkonnas uue kodu ka loivalised, polaarrebased ja teised külmakõrbete asukad. Jääkarude jälgimiseks tulevad sinna platvormid, muuhulgas saab neid jälgida ka maaaluselt platvormilt, et näha, kuidas need suured loomad vees ennast tunnevad. Uusehitus tuleb Baltikumis suurim, selle analoog asub Taanis ning Tallinna polaariumi päris algne idee pärines aastaid aastaid tagasi nüüdseks meie seast lahkunud Taani arhitektilt.

Looduslähedane restoran jagab muret

“Art Priori jaoks on selle projekti võõrustamine oma ruumides oluline, kuna restorani natuurilähedus ja armastus looduse vastu on meie kokkade peamine inspiratsiooniallikas,” räägib üks Art Priori eestvedajatest Piia Ausmann. “Loomaaed on ühelt poolt, küll suletud maailm, kus loomad on väljas niiöelda vaatamiseks, kuid me peame silmas pidama ka loomaaedade olulisust teaduse seisukohalt.

Loomaaiad on väga olulised uurimiskeskused, mis analüüsivad erinevaid loomaliikide ja nende populatsioonide säilimist. Mitmed loomad on looduses muutnud niivõrd haruldaseks, et nende ainus võimalik püsimajäämine on seotud loomaaedade panusega. Tallinna Loomaaed omab väga olulist rolli rahvusvahelistes uurimistöödes ja ning selle renomee, ideoloogia ja jätkuv areng loomade elutingimuste parandamisel on Eesti jaoks prestiiži küsimus. Tallinna Loomaaed räägib kaasa globaalsetes liikides säilitamise küsimustes,” peab Piia Ausmann oluliseks selliste ürituste toetamist.

Kõigest sellest kuuleb ja seda saab läbi arutada jääkarusid toetaval õhtusöögil restoranis Art Priori 18. novembril.

Allikas: Pealinn

Foto: Maaja Kitsing